Haber

YÖK ile MASAK’tan üniversite öğrencilerine yönelik iş birliği

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencileri banka hesaplarının yasa dışı amaçlarla kullanılması durumunda karşılaşabilecekleri tehlikeler konusunda bilgilendirmek amacıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile iş birliği yaptı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre Kurul, “son dönemde özellikle üniversite öğrencilerinin banka hesaplarını başkalarına kullandırarak gelir elde ettiği” ve “kullanılan bu hesapların aklama gibi ağır hapis cezalarını gerektiren suçlara yol açabileceği” yönünde şikayetler aldı. suç gelirleri, terörün finansmanı ve dolandırıcılık.” MASAK’la işbirliği yapıldı.

MASAK tarafından hazırlanan ve YÖK tarafından üniversitelere gönderilen afişlerde öğrencilere şu uyarılarda bulunuldu: “Gelecekteki hesaplarınızı yakmayın. Banka hesaplarınız kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı, dolandırıcılık gibi suçlarda para transferi amacıyla kullanılıyorsa, Ağır hapis cezalarıyla karşı karşıya kalın, banka hesaplarınızı başkalarının kullanmasına izin vermeyin.”

VİDEO HAZIRLANDI

YÖK, öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Hatalarla Mücadele Birimi ve ODTÜ Bilişim Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı uzmanlarının da görüşlerini alarak bir görsel hazırladı.

YÖK’ün sosyal medya hesaplarında paylaşılmak üzere hazırlanan görselde, ODTÜ Bilişim Enstitüsü Siber Güvenlik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihangir Tezcan, öğrencilerin hesaplarının kötü niyetli kişiler tarafından farklı şekillerde kullanılabileceğine dikkat çekti.

Tezcan, siber saldırı yoluyla öğrencilerin banka hesaplarına erişilebildiğini, öğrencilere para karşılığında hesaplarını kısa süreliğine kullanmaları teklif edilebildiğini veya dolandırıcıların e-posta veya SMS yoluyla bağlantı gönderip hesap bilgileri alabileceğini anlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Hatalarla Mücadele Dairesi Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin de öğrencilerin interneti bilinçli kullanmadıkları için hedef haline gelebildiklerini belirtti.

Öğrencilerin hesaplarının kredi kartı bilgilerini paylaştıkları ve “phishing” bağlantılarına girdikleri için kullanıldığını belirten Şahin, dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

haber-gerze.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu