Ekonomi

KAYSO: Marmara sanayisini Anadolu’ya taşıyoruz

KAYSERİ (İGFA) –Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri’nin Anadolu’nun sayılı sanayileşmiş şehirlerinden biri olduğunun altını çizdi.

Kayseri’nin 4 milyar dolara yaklaşan ihracatının bulunduğunu dile getiren Büyüksimitçi, “Kayseri, ihracat ve dış ticaret fazlası veren, sürekli büyüyen, gelişen bir şehir. Ülke ekonomisine yılda 2 milyar dolar pozitif katkı sağlıyoruz. Şu anda 3 organize sanayi bölgesi ve 1 serbest sanayi bölgesinde üretim yapan 2 bine yakın fabrikamız var” dedi. söz konusu.

Kayseri ekonomisinin her geçen gün büyüdüğünü söyleyen Büyüksimitçi, “Kayseri’de dördüncü organize sanayi bölgesinin kurulumu tamamlandı. Bakanlık izinleri alındı. Şu anda bir müteşebbis heyet oluşturma aşamasındayız. Ayrıca 2 adet ekonomik organize sanayi bölgesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu anlamda Kayseri şehri birçok şeye ışık tutmaya devam ediyor” dedi. söz konusu.

Son dönemde yaşanan deprem olaylarını dikkate alarak ülkenin risklerini bölmek amacıyla sanayinin Anadolu’ya kaydırılmasının altını çizen KAYSO Lideri Mehmet Büyüksimitçi, “Türkiye’de son dönemde yaşanan deprem olaylarını düşündüğümüzde ülkenin bölünmesi gerekiyor. Riskleri artırıyor ve Marmara Bölgesi’nde ağırlaşan ekonomiyi ve sanayileşmeyi Anadolu’ya kaydırıyor. En azından yeni sanayileşme adımlarının Orta Anadolu sanayi havzasında olması büyük önem taşıyor. Özellikle Ankara, Konya, Kayseri, Niğde’nin yanı sıra Akdeniz’de de İskenderun, Mersin ve Adana bağlantılarının olduğu bir koridorun olması gerekiyor. 13 ilimizi etkileyen bir sarsıntı başımıza geldi. Çok şükür Türkiye bunu başarabiliyor ama ciddi kayıplar verdik. Eğer bu durum Marmara Bölgesi’nde gerçekleşirse Türkiye’nin böyle bir şoku kaldırabilmesi mümkün değildir. Bu anlamda planlarımızı yaparken mutlaka Orta Anadolu sanayi havzasını canlandırmalıyız. Konya, Ankara, Kayseri gibi sanayi altyapısına sahip şehirlerden başlayarak buradaki pek çok yere kalkınma getirebiliriz. Hem sanayileşmeyi teşvik edebileceğimizi hem de daha uygun fiyatlı gayrimenkul üretebileceğimizi düşünüyoruz. Bunu sizin aracılığınızla bir kez daha duyuralım” dedi.

haber-gelibolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu