Haber

Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 yıldır yıkılan binalarda dersler veriliyor.

Çevre Bakanlığı’nın 2013 yılı denetiminde Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Yerleşkesi’ndeki binaların riskli olduğu belirlendi. Raporda, söz konusu yapıların fiziki ömrünü tamamladığı belirtildi. O dönemde imar planı değişiklikleri yapıldı, öğrencilerin dini yapılara taşınacağı ve yıkımın başlayacağı açıklandı. Ancak son 10 yılda eğitim devam etti.

Karar gazetesinden Eda Narin’in haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs’ü de kapsayan imar planı değişikliği hazırladı. Planlamaya dahil olan Kare Blok ve YADYOK-II binası, Aptullah Kuran Kütüphanesi, Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Yerleşkesi’ndeki Turgut Noyan binası İstanbul Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 2013 yılında “Riskli Binalar” olarak belirlenmiştir.

Son olarak Kuzey Kampüs’te bulunan 40 yıllık Aptullah Kuran Kütüphanesi için yıkım kararı verildi. Üniversitenin inşaat ve teknik daire başkanlığından genel sekreterliğe gönderilen 24 Mart tarihli bilgi notunda, Sarıyer Belediyesi’nin 9 Nisan 2021’de aldığı yıkım kararının uygulanması için “binanın bir an önce boşaltılması gerektiği” belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde binaların kolonlarında büyük çatlaklar ve demirlerde ağır korozyon gözle görülür hale geldi. Her gün çürüyen binaları kullanan öğrenciler ise sosyal medyada ‘Kayyum atamasına gelince gösterilen hızlı refleks deprem için neden gösterilmiyor’ paylaşımında bulundu. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu